SoĽná terapia

 
Speleoterapia je liečebná metóda, využívajúca špecifické vlastnosti prostredia, hlavne aerosólu obsiahnutého v ovzduší podzemných priestorov, jaskýň na liečenie chronických ochorení dýchacích ciest, na liečbu astmy, rôznych alergií.
    Hlavným liečebným faktorom je prírodný suchý aerosól chloridu sodného - bežnej soli. Aerosól je vytváraný postupným rozpúšťaním soľných stien jaskyne v dôsledku prirodzenej vlhkosti v jaskyni. Ostatné faktory ako je primeraná teplota a vlhkosť, ovzdušie bez baktérií a alergénov, ktoré je nasýtené aerosólom a iónmi zvyšujú výsledný terapeutický efek
t. 
    Liečebný efekt bol dokázaný výsledkami biochemického imunologického a mikrobiologického výskumu (Simjonka, 1989; Slivko, 1980; Jefimova a kol., 1990; Zadorožnaja a kol., 1986). 
    Speleoterapi je účinná bez použitia liekov aj s podporným požitím liekov a bez akýchkoľvek známych vedľajších účinkov. Túto terapiu môžu podstúpiť napríklad aj tehotné ženy trpiace na astmu alebo iné respiračné ochorenia bez obavy z poškodenia dieťaťa.
 
    Nie každý pacient má možnosť absolvovať sedenia v jaskyniach či prímorské liečivé pobyty. Nezanedbateľná je aj cena pravidelných návštev soľných jaskýň a nevyhnutnosť cestovania za nimi. 
 
Solný inhalátor
    - soľná jaskyňa do vrecka - niekoľko minút dýchania cez inhalátor denne uľahčí dýchanie, prečistí dýchací systém, pomôže pri rehabilitácii po ochorení a doplní liečbu liekmi. Účinnou látkou tohto je unikátna soľ zo soľných baní, ktorá sa už stáročia využíva pri liečení chorôb dýchacích ciest a iných alergických ochorení. 

Slaná mikroklíma inhalátora upokojuje a prečisťuje dýchacie cesty. Pri vdýchnutí, prechádzajúci vzduch uvoľňuje čiastočky kryštálikov zo soli, ktorá sa nachádza vo vnútri inhalátora, tieto potom pôsobia svojimi liečivými účinkami priamo v dýchacích cestách.

Obsah sodíka v soli napomáha prirodzenému vylučovaniu vody v bunkách, čím sa povrch bunky očisťuje od nečistôt. Ako kryštáliky prechádzajú dýchacími cestami, čistia ich aj mechanicky.

Slaná mikroklíma zmierňuje:

  • peľové a iné  alergie
  • príznaky astmy
  • príznaky nachladnutia a respiračných infekcií
  • dýchacie problémy spôsobené fajčením
  • príznaky chrápania
  • príznaky zápalu priedušiek a chronickej obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)