Väčšina ľudí zomrie na následky liekov, a nie na svoju chorobu. Molier 1650    
    Predtým človek žil v symbióze s prírodou. Keď bol chorý, použil na liečenie to, čo mu ponúkla príroda. S rozvojom techniky a vedy sa rozvinula aj liečba. Človek sa vzdialil od prírody a myslel si, že chemické lieky nahradia tie prírodné. Taká liečba je na prvý pohlad veľmi efektivná, lenže chemické liek pôsobia nielen na chorú časť tela, ale aj na inú časť, ktorá bola po tú dobu zdravá...t.j. na strane vylieči, ale na druhej strane je podkladom pre vznik iného ochorenia.
        Keď človek sa dostane do akútneho kritického stavu a samotný život má v ohrození, tak ďakujeme, že máme moderné lieky, aj keď nám poškodí iné orgány, ale hlavné je že nám zachráni život.
        Pokiaľ však sa podáva liek z chemikálií, v inej nekritickej sytuácií a liek príznaky  nevie liečiť, lebo nerieši príčinu, ale len zmierni napríklad bolesť, ktorý sa však po čase znova objaví a vtedy sa znova užije liek z chemikálií. Treba si však uvedomiť, že v týchto prípadoch poškodzujeme svoj vlastný organizmus, a ak stav prerastie do chronického stavu a my užijeme ďalšie a  ďalšie lieky môžem prepadnúť do závislosti na liekoch. Takáto závislosť na liekoch vôbec nevylieči naše ochorenie, ale naopak otravuje a niči ďalšie ešte zdravé časti tela.
        Biologická odpoveď nášho organizmu na liečbu s liekmy na prírodnej báze je priaznivejšia a percento nežiadúcích vedlejších účinkov alebo intoxikácia je nižšia ako pri podávání syntetických liekov. 
        Organizmus znáša prírodné látky lepšie, keďže má pre nich vyvinutý oveľa viac prirodzených mechanizmov. Prírodný liek by sa mal stať hlavným liekom v prípadoch chronických ochorení, a to preto lebo rastlinými látkami je možné liečebne presnejšie pôsobyť Kombinácia rastlinných látok je z terapeutického hľadiska dostatočne bezpečná.
 
Niečo z praxe
    Ak Vás trápi príznak na nejaké ochorenie, tak obvykle užijete liek, ktorý pôsobí na tie príznaky, jedná sa prevažne o voľne dostupné lieky bez lekárskej náštevy a diagnostiky, či bez predpísania lekárom napr. - proti bolesti - analegetikum ...
    Liek je určený na to, aby zmiernil príznaky a jeho efekt sa dostaví a dá sa pociťovať napr. bolesť ustúpi, ale liek nerieši príčinu, len zamaskuje ochorenie a na určitú dobu zmyznú príznaky. V tomto prípade však neide jednoznačne liečbe, ktoré by smerovala k vyliečeniu a má aj vedľajšie účinky. Podľa niektorých lekárov ´´Každý liek, ktorý má účinkovať má aj vedľajšie účinky´´ toto vyhlásenie však nemúsí byť pravdou, lebo by to znamenalo, že jeden liek nás vylieči, ale potom musíme užívať ďalšie lieky, ktoré by mali vyliečiť to čo predchádzajúce lieky zničili a tak ďalej dokola...t.j. nekončiaci kolobeh užívania chemických prípravkov, ktoré nás nikdy nevyliečia ale skôr...
    
    Je zaujímavé ak si preložíme význam slova antibiotikum: anti - proti, bios - život t.j. proti životu na rozdiel od slova probiotikum: pro - pre, bios - život t.j. pre život. Významovo je tu obrovský rozdiel a pritom oboje majú liečiť.
    
    Na rozdiel výživové doplnky nie sú určené proti príznakom, ale majú tú úlohu, aby
        - bolo telo chránené pred určítými chorobami, vírusmi, baktériami, nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia - prevencia
        - malo telo pripravené potrebné podmienky na to, aby sa samo mohlo bojovať proti príznakom - baktériám.
A to všetko s minímálnym rizikom vedľajších účinkov. 
    Pravdou je, že efekt sa nedostavý hneď, ak sa jedná o liečenie a chce to veľa času a trpezlivosti a vyžaduje ďaľšie iné opatrenia ako napr. zmena životného štýlu - myslenie, prístup k liečbe...preto sa obporúča vždy prevencia-užívanie výživových doplnkov na prevenciu t.j. predchádzanie určitým chorobám a tým vlastne predídeme aj nepriaznivým príznakom, a tým aj zdĺhavej liečbe.
Nikdy nemôžeme zabudnúť na to, že lekárom predpísané lieky sa nemôžu bez súhlasu lekára zameniť na výživový doplnok.