Bolesť

23.06.2014 18:34
 
 
    Bolesť je však aj signálom duše. Duševná bolesť môže fizyckú bolesť vystupňovať. Niektoré bolesti petrvávajú vďaka jej prílišnej pozornosti, ktorú jej venujeme.
 
Analýza bolesti
    Ľudia trpiaci chronickými bolesťami by mali preto zodpovedať nasledujúce otázky:
- Čo mi chce bolesť povedať?
- Načo ma chce upozorniť?
- Čoho sa bojím a čoho sa tak priveľmi držím?
    Citlivosť receptorov, ktoré vnimajú bolesť je u každého iná. Závisí od nasledujúcich faktorov:
- stupeň prekyslenia väziva: - konzumácia niektorých potravín zanecháva v organizme kyseliny, ktoré potom pôsobia na citlivosť vnímania bolesti, zvyšujú ju.
- psychický a nervový stav: - sústavný stres, nikotín, alkohol, drogy a nedostatok spánku dráždia nervovú sústavu, čo má za následok, že sa citlivosť na bolesť zvyšuje. Ďalej prežívanie nešťastia, osamelosti, smútku, hnevu znižujú obranischopnosť organizmu pred infekciami, ako aj pred bolesťou.
- pozornosť venovaná bolesti: - telo za normálných okolsti je schopné sa s bolesťou vysporiadať aj samo. Ľudský organizmus obsahuje látky, ktoré bolesť podnecujú ale aj odstraňujú. Ak sa v organizme neprestávajú tvoriť látky, ktoré bolesť podnecujú, ako napr. rezná rana sa zápali, tak môže bolesť prejsť do chronického stavu.
    Pomocou vyššie uvedenej tabuľky by sme boli schopní analyzovať vlastnosti a závažnosť bolesti, ich príčiny, sprievodné znaky a najjednoduchší spôsob liečby. Písomnými poznámkami k jednotlivým bodom vieme zachytiť momentálny stav.
 
Použ lit. Karl Gartner Sám sebe lekárom rok vydania 1994

 

Späť