L-karnitín

    - je to látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v tele a telo je schopné si ho vytvoriť, ale len v malom množstve. Na produkciu L-karnitínu telo potrebuje aminokyseliny (lyzín a methionín), vitamíny (A, B6, B12, B3, kyselina listová)a stopové prvky ako železo. Bez prísunu hociktorej zo spomenutých látok sa obmedzuje tvorba L-kartinitínu.

    Telo na tvorbu L-karnitínu tiež potrebuje mobilizovať L-lyzín, ktorá je vo svaloch viazaná aminokyselina. Telo musí rozložiť 30 g svalovej hmoty na získanie 1 g L-karnitínu, preto sa radšej uspokojuje potrebu L-karnitínu zo stravy alebo z výživových doplnkov obsahujúce L-karnitín.
 

    Ľudské telo obsahuje cca 20-25g L-katnitínu.

Vlastnosti a význam

    - detoxikačné účinky - odstaňuje z buniek medziprodukty metabolizmu.

    - zvýšený príjem má pozitívny vplyv na telesnú kodíciu a zdravie - prenáša mastné kyseliny do mitochondrií, ktoré sú energetickým zdrojom buniek a tie ich premieňajú na energiu, t.j. L-katnitín pomáha bunkám produkovať energiu a dodávať ho do vnútorných orgánov a to napr. srdce, pečeň, svaly, ľadviny, mozog, spermie a imunitného systému, bez dostatočného prísunu sa mastné kyseliny do mitochondrií nedostanú, a tým nemôže byť funkcia orgánov dostatočná.

     - je dôležetý pri fyzickej námahe a v situáciach ako stres, únava, tehotenstvo, kojenie, starnutie, vegetariánstvo, nevyvážená strava, diéty na chudnutie.

    - zabraňuje zužovaniu ciev spôsobenú fyzickou námahou, čím sa zlepšuje krvný obeh a zásobovanie svalov kyslíkom, tým sa   zvyšuje výkonnosť a vytrvalosť a svaly sú viac chránené pred zranením
    - skracuje dobu zotavovania sa po intenzívnom zaťažení a zlepšuje výkonnosť po opakovanej námahe
    - podstatne zmenšuje svalovicu
    - podporuje spalovanie tukov, znižuje odbúrávanie aminokyselín, podporuje syntézu bielkovín a vytváranie hmoty hladkého svalstva
    - ako výživový doplnok pri redukčnej diéte urýchľuje spalovanie tukov a zabraňuje tvorbe tukových zásob
    - znižuje pocit hladu a tým umožňuje znižovanie príjmu potravín
    
    Konzumácia L-karnitínu sa odporučuje ráno, pri obede, skoro popoludní, neporučuje sa večer pred spaním, lebo viššia dávka vedie k vyššej aktivite a zvýšeniu dbelosti a tým môže narušiť zaspávanie.
 
Prírodné živočíšne formy L-karnitín

- hovädzie a kuracie mäso

- mlieko a syr

L-karnitín sa využíva aj pri liečení niektorých ochoreniach. 

    - Alzheimerova choroba - štúdie ukazujú u ľudí trpiacich na toto ochorenie zlepšenie alebo pomalší pokles duševných schopností.

    - vysoká hladina cukru v krvi - užívanie po dobu 2 mesiacov sa prejavuje určité zníženie hladiny cukru v krvi. 

    - diabetes - pomáha telu pri tvorbe inzulínu

    -  alkoholizmus - zlepšuje duševné schopnosti alkoholikov.

    - depresia - liečba doplnená užívaním L-karnitínu znižuje príznaky depresie u starších ľudí, zmierňuje formu depresie, a to podľa výskumov rovnako ako bežné lieky.

    - neplodnosť mužov - zlepšuje pohyb spermií.

    Acetyl-L-karnitín je forma karnitínu, ktorá je k dispozícii ako doplnok.

Typ na výber kvalitného a odporúčaného výživového doplnku s obsahom L-karnitínu je BNM FORMULA 5.