Kolagén

Slovo kolagén má grécky pôvod cola - lepidlo a genno - rodiť.
    
    - je skleroproteín, extracelulárna, vo vode nerozpustná bielkovina -  lepiaca, spájajúca bunkové prvky, z ktorých formuje tkanivá a orgány. to znamená, že je hlavnou súčasťou tkanivového pojiva, vyskytuje sa vo všetkých orgánoch a považuje sa aj za "lepidlo, ktoré drží telo spolu".
    Kollagénové vlákna sú vbudované do prvkov buniek a tvoria štruktúru blán orgánov ako sú:
    - pohrudnica, pobrušnica, osrdcovník, 
    - srdce, obličky, pľúca, pečeň, kosti, cievy, oči a koža. 
Tvorí 30% celkovej hmoty ľudských bielkovín a 70% bielkovín kože.
- je nevyhnutnou súčasťou kostí, šliach, chrupaviek, väzov, kože, vlasov, nechtov, ciev.
- po 25 roku sa tvorba kolagénu začne znižovať a neskôr sa táto tvora celkom zastaví, t.j. organizmus stráca schopnosť regenerácie prirodzeného kolagénu, čím začína neodvratný proces starnutia, ktorý sa však môže spomaliť, zadržať a dokonca pri niektorých štádiách ešte aj odvrátiť, treba si len vybrať a pravideľne užívať kvalitný výživový doplnkov s obsahom kolagénu. 
Z mnohých výskumov sa dokázalo, že jedným veľmi dôležitým parametrom pri výbere výživového doplnku je jeho forma. Preferuje sa hlavne v tekutej forme, aby telo bolo schopné z jednej dávky využiť čo najviac kolagénu a to najnižšou vynaloženou energiou.
 
Nedostatok kolagénu
 
Prejavuje ako kolagénová choroba, ktorá postihuje najmä srdce, cievy, svaly a kožu, jeho príznaky:
    - ztráca sa pružnosť lymfatického systému a krvných ciev, ktoré tak ľahšie praskajú a zvyšuje sa tým ich tvrdosť, čo vedie ku kornateniu tepien - ateroskleróze a vysokému krvnému tlaku - hypertenzii,
    - podporuje sa tvorba kŕčových žíl a mikro varixov - metličkových źiliek.
    - spôsobuje ľahšie natrhnutie alebo aj pretrhnutie šliach,
    - viditeľné starnutie pokožky a tvorba vrások
    - pokožka sa vysúša, stráca svoju pružnosť a elasticitu, 
    - lámavosť a štiepenie nechtov, ktoré nevedia narásť do dlhšej dĺžky, lebo sa rýchlo zlomia, nechty sú bez lesku,
    - zabraňuje sa rastu kvalitných, dlhých a hustých vlasov, tie sa potom lámu a končeky sú rozštiepené, vlasy sú matné bez lesku, 
    - vedie k vznikom celulitíde, 
    
    
Oblasti využitia kolagénu
    
Kosti, šľachy, chrupavky, väzy
    - kolagén je ich nevyhnutonou súčasťou, lebo pomáha pri problémoch s kĺbmi a pohybového aparátu,
    - podporuje výživu kostí, dodáva kĺbovým chrupavkám jej typické vlastnosti ako pevnosť, pružnosť, ktoré sú nutné pre ich správnu funkciu.
 
 
Cievy
    - kolagén obmedzuje vznik metličkových žiliek a kŕčovým žilám, lebo vytvorí odolnejšie cievy, posiľňuje ich tkanivy, čím zabraňuje praskaniu žiliek a zlepšuje krvný obeh v cievach.
 
 
 
Koža, nechty, vlasy 
 
    - predchádza znakom starnutia,
    - spomaľuje alebo odvráti proces starnutia pleti, 
    - účinkuje proti vzniku vrások, vypĺňa vrásky a omladzuje vzhľad pokožky, 
    - znižuje únavu pokožky,
    - zabezpečuje elasticitu, pružnosť, zdravý vzhľad pokožky, 
    - zabezpečuje zdravie a lesk nechtov a vlasov, 
    - pôsobí proti celulitíde,
    - priaznivo pôsobí na jazvy, zosvetľuje a urýchľuje ich liečenie ako aj liečenie rán a poškodenia kože, 
    - pomáha pri liečbe akné, kožných alergií,  
    - revitalizuje a predlžuje riasy chrání silu rias a podporuje ich rast. Zosilňuje ich odolnosť voči riasenkám, maskám iným nástrojom. 
 

 

    1. Nie je to všeliek
- napriek tomu, že má kolagén pozitívny vplyv na ľudský organizmus, ale treba brať na vedomie, že nemôže robiť zázraky.
Podpuruje prácu buniek, ktoré tvoria ľudské tkanivo. Používanie rybacej bielkoviny môže zlepšiť stav tkanív a to najmä pokožky, vlasov, nechtov ale aj kostí, šliach, kĺbov a svalov, ktorá je však podmienená individuálnou schopnosťou organizmu a ďalšími faktormi. 
Používa sa v kozmetike na starostilivosť o pleť, keďže kogén tvorí asi 70% hmotnosti bielkovín tvoriach pokožku. Ide vlastne o kolagénové vlákna tvoriace sa z tzv. - fibroblastov - zodpovedajúce za pružnosť, pevnosť, elasticitu.
    2. Nie každý kolagén je skutočný
Kozmetiku s obsahom kolagénu už kúpite v každej drogérii a v obchode s kozmetikou a ponuka týchto produktov je neuverniteľne veľká. Pri výbere kvalitnej kozmetiky sa nedajme ovplyvniť reklamou alebo cenou výrobku. Kozmetické spoločnosti sa snažia o čo najvyšší profit a nie každá spoločnosť ponúka produkt, ktorý je najvyššej kvality t.j. s obsahom aktívnej rybej bielkoviny, ale naopak je hovädzia bielkovina - obyčajná želatína - ktorá nie je biologicky aktívna a pre ľudské telo je len cudzia látka. 
Hovädzia bielkovina nemá také účinky ako rybia bielkovina a môže dokonca mať aj nežiadúce účinky. 
Rybí kolagén je čisto prítodný s hypoalergénnymi vlastnosťami.
    3. Kolagén sa stráca už po 25-ke
Nedostatok kolagénu spôsobuje starnutie človeka, čo sa prejavuje s vráskami, lesk vlasov a nechtov sa stráca, sú matné.
Zhoršuje sa stav kostí, svalstvo sa zoslabuje a znikajú ďalšie nežiaduce zmeny, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na kvalitu nášho života.
Nedostatku kolagénu dochádza dôsledkom poruchy fungovania fibroblastov (sú tvorcami bielkovín), ktoré vznikajú dôsledkom nepriaznivých vplyvov voľných radikálov, ktoré ničia bielkoviny.
Prejavy nedostatku kolagenú sa však prejuvú v tretej dekáde života a to znižuje sa pružnosť šliach kostí a svalov, čím sa zvyšuje riziko zranenia.
Kolagén je dôležitý pri tvorbe sinoviálnej tekutiny, ktorý znižuje trenie vo vnútri kĺbu a pri jeho nestatku vznikajú degeneratívne zmeny kĺbu prejavujúce bolesťami.
Do 25 roku života je odpučaná konzumácia stravy, ktorá nám zaisťuje zdravú výživu a chráni proti predčasnému starnutiu.
    4. Kolagén potrebuje vitamín C
Efektívna tvorba kolagénu v organizmu je len vtedy ak má telo dostatok vitamínu C, bez toho nebude mať požívanie kolagénových doplnkov žiadny vplyv.
Nezabúdajme na skutočnosť, že si telo z vitamínu C nevytvára zásoby a preto je nutné denne dopĺňať kozumáciou stravy bohatú na vitamín C, prípadné jeho nedostatky sa dopĺňajú výživovými doplnkami.
    5. Rybí kolagén nenahrádza ľudský kolagén
Napriek tomu, že kolagén je biologicky aktívnou, nespočíva to v priamom doplnení nedostatku kolagénu v organizmu. Výživové doplnky s kvalitným kolagénom majú schopnosť hlboko preniknúť pod kožu a intenzívne pôsobiť na kolagénovú štruktúru, čím povzbudzujú fibroblasty do zvýšenia produkcie bielkovín.
To znamená, že rybí kolagén len pomáha v tvorbe bielkovín v organizme a nedopĺňa ho.
    6. Účinok má tam, kde je to za potreby
Rybí kolagén má pozitívny vplyv aktívnej bielkoviny, v tých častiach života človeka, kde sa najviac prejavuje jeho nedostatok.
Gély na zvyšovanie elasticity pokožky a redukáciu vrások.
Zabraňuje tvorbe strií a celulitídy. Regeneruje bunky pokožky, tým pádom je výborný na odstránenie jaziev a to vážnejších ako sú jazvy páleninách.
Využíva sa v liečení rôzných kožných zmien ako sú akné alebo ružovka (rosacca). 
    7. Podmienky rybieho kolagénu
Pri skladovaní rybieho kolagénu trebu dodržiavať určité podmienky skladovania ako je teplota - vysoká alebo príliš nízka teplota môže zničiť štruktúru trojitej skrutkovice, čím kolagén stráca svoju biologickú aktivitu. Ideálna je teplota od 5°C do 28°C.
Ďalším dôležitým faktorom ja suché, nie slnečné prostredie skladovania.
    8. Chondrosamin nie je liek
Pri užívaní Chondrosaminu spozorujete jeho priaznivé liečebné účinky, ale treba brať na vedomie, že to nie je liek pharmaceutickým zložením.
Ide o čisto prírodný výživový doplnok certifikovaný a najvyhľadávanejším produktom na zahraničnom trhu, vyrábaná spoločnosťou WELLhappyNESS.
Výživový kolagénový doplnok Chondrosamin nie je len kolagén z aktívnej rybej bielkoviny, ale je bohatý aj na obsah chondroitinu, glukosaminu, ktorý priaspieva na znovu produkciu chrupaviek.
Je bohatým zdrojom vitamínu C, železa, vápnika, bielkovín, mangánu, horčíku, draslíka, selénu, fosfóru, A, B, E a K.
Chondrosamin je vynikajúcim prostriedkom pre našu opornú sústavu, lebo uživaním zabezpečíme ochranu tela pred deštruktívnymi voľnými radikálmi - voľné škodlivé molekuly kyslíka ničiace zložky tkanív tvoriacich ľudské telo.
Výživové doplnky nenahrádzajú stravu, ale nutričné hodnoty potravín. Ak je pre náš každodenní život typická konzumácia polotovarov, nepravideľná a nekvalitná strava, stres...tak treba potrebné látky dopĺňať s výživovými doplnkami.
U každého z nás príde čas, kedy sú doplnky s obsahom kolagénu a iných nutričných hodnôt nevyhnutné, lebo ich pomocou vieme úspešne bojovať so starnutím a zachovať organizmus v dobrej kondícii po dlhšiu dobu.
Chondrosamin obsahom kolagénu a všetkých potrebných aminokyselín nájdených v kolagéne je inovatívny produkt, najväčším TOP v doplnkoch stravy na zahraničnom trhu za uplynulé roky.